Sürdürülebilirlik

Yaka bant ribana sektörünün referans noktası olmasını istiyoruz. Çevreye saygılı ve üretimimizin atıklarını azaltmaya odaklı, kaliteli, yenilikçi ve MADE İN TURKEY ürünleri yaratmak istiyoruz.
Verim yeterli değil sürdürebilirlik için bilinç.

Tekstil çevreyi kirleten ve etkileyen sektörler arasında büyük bir yere sahiptir. Biz bunun bilincindeyiz ve gelecek nesillere kirli bir dünya bırakmak istemiyoruz. İşte bu sebeptendir ki Sedat Triko olarak, çevre ve sürdürebilirlik konusunda özveri ile çalışmaktayız.

ZDHC (Tehlikeli Kimyasalların Sıfır Deşarjı) organizasyonuna dahil olduk. Bu bağlamda;

  • Zararlı kimyasal içeren hiçbir ürün prosesimizde kullanılmamaktadır.
  • Atık sularımız, belli aralıklarla tarafsız laboratuvar tarafından test edilerek zararsız olduğu onaylanmaktadır.

Yeşili koruyan bu yol haritasında ilerlemekteyiz, bu bizim dünyaya olan borcumuz.

BCI ( Better Cotton Initiative) içerisine dahil olduk. Öncelikle ülkemizde ve dünyada pamuk tarımı ve uygulamalarının iyi standartlara gelmesi için çabalamakta ve pamuğun sürdürebilirliğine destek vermekteyiz.

Suyun verimli kullanılmasını sağlayan, insan haklarına değer veren, (çocuk işçiliğin, kaçak işçiliğin olmadığı, çalışan haklarının korunduğu vb.) gübre kullanımını azaltan, sürdürülebilir tarım uygulamalarını tercih eden, ülkemizdeki çiftçiliği destekleyen bir kurum olmaya önem veriyoruz. Pamuğun değerini bildiğimiz için geri dönüştürülmüş materyallerden üretilmiş hammadde kullanımını destekliyoruz.

Tekstil sektörünün çevresel etkilerinin farkındalığı bize göre en doğru yolu seçmemize neden oldu. Bu doğrultuda BCI (The Better Cotton Initiative) üyesi olmakla birlikte, OCS (Organic Content Standart) ve RCS (Recycled Claim Standard) sertifikalarına da sahibiz.

Firma olarak doğaya verilen zararı en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda ürünlerimizin kullanıcıya fiziksel etkisini göz önünde bulundurarak kullanacağımız kimyasallarda, mevzuatların ve müşterilerimizin yasaklı kimyasal listelerini referans alıyor, kimyasal kontrol stratejileri uyguluyoruz. Bu sayede doğaya ve suya verilen zararı en az indirmeyi hedefliyoruz.

Bünyemizde bulundurduğumuz laboratuvarımız sayesinde İSO standartlarında testler yapıyor, müşterilerimizin uygun gördüğü değerlerde sınıflandırıyoruz. Testlerimizin kesinliğini kontrol etmek için tarafsız laboratuvarlar testlerimiz doğruluğunu güvence altına alıyoruz.